eviz
22 آذر 1401 - 09:06

برج سازی در حریم رود ودل جنگل/بی عدالتی در عدالت ۱۱۱ بیداد می کند

گرگان- کم تفاوتی نهادهای متولی در حوزه جنگل، رودخانه و شهرسازی سبب تا در یک اقدام سوال برانگیز یکی از اهالی گرگان در حریم رودخانه زیارت در انتهای عدالت ۱۱۱ مبادرت به ساخت و ساز کند.

خبرگزاری مهر- گروه استان ها: شنیدن صدای آب و تماشای رودخانه خروشان و زلال و لمس برگ های پهن درختان هیرکانی و گوش سپردن به آواز مستانه پرندگان جنگلی روایت یک رویا نیست بلکه توصیف بخشی از چشم انداز تراس و بالکن یکی از مجتمع های مسکونی در حال ساخت در خیابان عدالت ۱۱۱ جاده ناهارخوران است.

آپارتمانی که با رودخانه و جنگل های منطقه کمتر از یک متر فاصله دارد، ساختمانی در منطقه خوش آب و هوا که در دل جنگل ناهارخوران در منطقه سید مسعود گرگان در حال احداث است.

طبق مشاهدات خبرنگار مهر و براساس فیلم «ساخت و ساز در جوار رودخانه «زیارت» حدود ۶ متر برای ساخت این آپارتمان گودبرداری شده تا ده‌ها واحد مسکونی در آن سبز شود.

هرچند تعداد زیادی از واحدهای مسکونی این منطقه در مجاور جنگل واقع شده اما این واحد خاص دقیقاً میان شاخ و برگ درختان توسکا و لرگ قد خواهد کشید.

یکی از موضوعاتی که عجیب به نظر می‌رسد این است که ساختمان مذکور چگونه مجوز ساخت پیدا کرده و نهادهایی همچون شهرداری، منابع طبیعی، امور اراضی و آب منطقه ای به آن اجازه ساخت داده اند، چرا کسی گزارشی به دادستانی نداده است؟

حفظ مواهب طبیعی مانند جنگل، رودخانه و چشم اندازها یکی از وظایف ذاتی دستگاه های یاد شده بوده که باید در اجرای آن کوشاتر باشند.

هرچند ساخت یک مجتمع مسکونی درمجاور جنگل روایت تکراری این روزهای شهرهای شمالی است اما ویژگی‌های خاص این آپارتمان به گونه‌ای است که اگر برای آن چاره عاجلی اندیشیده نشود بازخورد اجتماعی متعددی به همراه خواهد داشت و موجب جری تر شدن سودجویان و متخلفان در حوزه ساخت و ساز خواهد شد.

برج سازی در حریم رود ودل جنگل/بی عدالتی در عدالت ۱۱۱ بیداد می کند

با در نظر گرفتن اینکه سازنده زمین سند مالکیت داشته اما اینکه چطور در حریم رودخانه و در مجاورت جنگل مجوزهای قانونی لازم را کسب کرده خود جای سوال دارد؟

البته نکته دیگری که حائز اهمیت است قیمت‌گذاری این واحد مسکونی است که به گفته برخی به متری ۱۰۰ میلیون تومان هم رسیده است.

تعرض به خانه رود

یک کارشناس آب در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: رودخانه ها یکی از اکوسیستم های طبیعی هستند که در سال های اخیر به شدت مورد بی مهری قرار گرفته اند، رودهایی که از یک سو به دلیل شرایط خشکسالی دچار کاهش آبدهی شده اند و از سوی دیگر با فعالیت های بشری با چالش های زیادی دست به گریبان هستند.

رودها با فعالیت های بشری دستخوش چالش های فراوانی هستند ولی الله مهاجر افزود: تجاوز به حریم و بستر رودخانه، برداشت بی رویه مخلوط و شن از رودهای استان، اجرای طرح‌های عمرانی با توجیه توسعه پایدار در حاشیه رودخانه‌ها و برخی اقدامات دیگر در حال از بین بردن ماهیت اصلی رودخانه‌های گلستان هستند.

وی ادامه داد: رودهای استان در سال های اخیر گرفتار مباحثی مانند دیواره سازی شدند که در بیشتر مواقع خارج از ملاحظات علمی بوده و رودخانه ها را به یک کانال بتنی آب تبدیل کرده است.

مهاجر عنوان کرد: رودها گلستان در بخش های غیرمسکونی به طور مستقیم بر اقتصاد کشاورزی (زراعت و دامپروری) تاثیرگذار هستند و نقش آفرینی آن محسوس تر است اما متاسفانه کارکردهای رود در مناطق شهری و جوامع مسکونی کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

برج سازی در حریم رود ودل جنگل/بی عدالتی در عدالت ۱۱۱ بیداد می کند

این کارشناس آب اضافه کرد: بی توجهی به رفتارهای هیدرولیکی رودخانه ها در سیلاب های احتمالی و خسارت های احتمالی به مناطق مسکونی و تاسیسات زیربنایی سبب شده تا اقدامات خطرآفرین و پرریسکی مانند محدودسازی مقطع رودخانه، ساخت سازه های متقاطع و تغییر ساختار مورفولوژیکی رودخانه ها افزایش یابد.

مهاجر افزود: این رفتارها که سهواً یا عمداً و از روی آگاهی و معمولاً در بستر و یا حریم رودها اجرایی می شود، علاوه بر ایجاد ناپایداری رودخانه ها، ریسک تلفات جانی و خسارت های مالی در مواقع بحرانی را افزایش می دهد.

وی ادامه داد: ساخت ابنیه ناهمگن و سنگین در حریم و حتی چند متری بستر رود یکی از موضوعاتی است که در سال های اخیر در شهر گرگان رو به افزایش بوده و تساهل دستگاه های نظارتی تبعات ناگواری را در پی خواهد داشت.

اطلاعات پرونده خصوصی است!

برای اطلاع از روند اخذ پروانه با شهردار منطقه یک گرگان گفتگو کردیم، مجید میرزاحسینی به خبرنگار مهر گفت: این واحد حریم رودخانه را رعایت کرده و آب منطقه ای هم آن را تایید کرده است.

وی در خصوص سال صدور پروانه و تراکم آن گفت که این مسأله خصوصی بوده و بیان جزییات آن خودداری کرد.

برج سازی در حریم رود ودل جنگل/بی عدالتی در عدالت ۱۱۱ بیداد می کند

۲۰۷ متر خلع ید شد

پیگیری ما از دادستانی به عنوان مدعی العموم به جای نرسید و آنها عنوان کردند که در حال بررسی این موضوع هستند اما رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گرگان به خبرنگار مهر گفت: زمین مد نظر هزار متر بود که ۲۰۷ متر آن منابع ملی تشخیص داده شد و ما آن را خلع ید کردیم.

رسول مقسم افزود: میزان باقیمانده جزو مستثنیات بوده که ما به شهرداری نامه زدیم و آنها مجوزهای لازم را برای ساخت و ساز صادر کردند.

وی توضیح داد: جنگل مانند رودخانه حریم و مرز مشخصی ندارد و ممکن است اراضی جنب جنگل باشد.

مقسم عنوان کرد: منابع طبیعی با مدارک افراد کاری نداشته و مدارک خود را بررسی می کند و احتمال دارد سند مورد اختلاف باشد که در اینجا دستگاه قضا وارد عمل می شود اما در اینجا تنها ۲۰۷ متر آن در نقشه و سند ما بود که آن را خلع ید کردیم.

به گزارش خبرنگار مهر، یقین ورود دستگاه‌های متولی و ذی‌نفوذ برای بررسی موضوع مهم ترین خواسته شهروندان گرگانی بوده تا مواهب الهی برای همه نسل ها به یادگار و امانت باقی بماند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 907790