eviz
09 آذر 1401 - 13:40

در طرح توسعه حرم شاهچراغ (ع) بنایی بر تخریب آثار تاریخی ثبت ملی شده نیست

معاون توسعه و مدیریت منابع حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) در خصوص طرح توسعه حرم حضرت شاهچراغ (ع) گفت: نگاه ما در توسعه آستان مقدس به طور قطع حفظ هویت ملی و تاریخی منطقه است و بنایی بر تخریب آثار تاریخی ثبت ملی شده نداریم.

علیرضا صحرائیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از شیراز، در خصوص طرح توسعه حرم حضرت شاهچراغ (ع) اظهار داشت: نگاه ما در توسعه آستان مقدس حضرت احمدبن موسی(ع) قطعا حفظ هویت ملی و تاریخی منطقه است؛ گا‌ها در فضای مجازی و حقیقی برخی بدون اطلاع کامل هجمه‌هایی را وارد می‌کنند که واقعیت ندارد.

معاون توسعه و مدیریت منابع حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) با اشاره به اینکه نگاه تولیت حرم مطهر نسبت به مسائل و در این خصوص عالمانه و کارشناسه است،  صیانت و حفاظت از آثار تاریخی ثبت ملی شده را رسالتی همگانی دانست و گفت: به هیچ وجه در طرح توسعه آستان بنایی بر تخریب آثار تاریخی ثبت ملی شده نداریم.

صحرائیان با اشاره به تخصص و رشته تحصیلی خود در حوزه شهرسازی، ادامه داد: علاقه‌مند به بافت تاریخی شیراز هستم و مطمئنا هیچ گاه در توسعه آستان به دنبال تخریب بافت نیسیتم و حتی ما از این فضا‌ها استفاده می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر و در اقدامی بی‌نظیر آستان مقدس با بودجه داخلی برخی از خانه‌های تاریخی را تملک کرده است. همچنین خانه تاریخی "حسنی اردکانی" با هزینه‌ای بالغ بر یک و نیم میلیارد تومان زیر نظر کارشناسان میراث فرهنگی استان مرمت و بازسازی و در اختیار گردشگران خارجی قرار داده‌ایم تا از این ظرفیت بهره‌مند شویم.

دارالشفاء فوق التخصصی شبانه روزی احداث می‌شود

صحرائیان در بخش دیگری از سخنان خود از احداث یک مجموعه دارالشفا فوق التخصصی شبانه روزی در ضلع شمالی آستان مقدس حضرت احمدابن موسی (ع) خبر داد و اظهار داشت: در حال حاضر بخشی از زمین برای ساخت این دارالشفاء آماده شده و بخشی دیگر زمین را نیز ورثه مرحوم دکتر نجابت هدیه به آستان مقدس داده اند که الحاق آن‌ها انجام و در مراحل طراحی اولیه است.

معاون توسعه و مدیریت منابع حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) از پیگیری‌های تولیت حرم مطهر و مساعدت استاندار فارس و همکاری دانشگاه علوم پزشکی نیز سخن گفت.

وی در ادامه با اشاره به استقرار 6 هزار شی‌ تاریخی، هنری و فرهنگی در موزه حرم شاهچراغ (ع)، بیان کرد: فضای موزه حرم جوابگوی اشیای تاریخی و ملی ما نیست و در تلاش هستیم تا آن را توسعه دهیم چرا که این مهم جزوء تاکیدات تولیت آستان مقدس نیز است که امیدواریم با تامین اعتبارات مورد نیاز از سوی سازمان برنامه‌ریزی و بودجه و قول مساعد استاندار فارس محقق شود.

دعوت به همکاری و اهدای اشیاء قدیمی به موزه حرم

صحرائیان با اشاره به اینکه موزه آستان مقدس جزوء لیست اماکن میراث فرهنگی، گردشگری فارس هم قرار گرفته است از میزبانی و پذیرایی این موزه جهت اهدای مدال قهرمانان ملی و جهانی در مسابقات، اشیاء ناب و کتب خطی، قرآن‌های نفیس و سنگ نوشته‌ها خبر داد.

معاون توسعه و مدیریت منابع حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) با بیان اینکه موزه آستان مقدس هر روزه از ساعت 8 صبح تا 20 پذیرای گردشگران و مهمانان داخلی و خارجی از سراسر کشور است، گفت: پس از حادثه تلخ 4 آبانماه که تعدادی از هموطنان به شهادت رسیدند،  به منظور حفظ آثار و پاسداشت شهدای مظلوم ویترینی شامل بخشی از وسایل به جا مانده از این واقعه در طبقه اول موزه حرم مطهر، برپا شده است.

انتهای پیام/424/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 890146