eviz
13 اسفند 1401 - 08:39

سازگاری با تغییر اقلیم در فرهنگ ایرانی ریشه دارد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه سازگاری با تغییر اقلیم در فرهنگ و اندیشه ایرانی ریشه دارد، از ورود ۳ گونه حذف شده جبیر، گور خر ایرانی و آهو به طبیعت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی سلاجقه در چهاردهمین نشست ملی شبکه تشکل‌های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی که با موضوع «تغییر اقلیم و حکمروایی تاب آوری» برگزار شد، این نشست را به مثابه میثاق دولت و مردم در بحث محیط زیست عنوان و اظهار کرد: تغییر اقلیم پدیده‌ای است که اتفاق افتاده و غالب دانشمندان بر این موضوع اتفاق نظر دارند.

وی با اشاره به آخرین برنامه هیأت بین دول تغییر اقلیم و هشدار این برنامه نسبت به پیامدهای گرمایش جهانی زمین، گفت: با تداوم روند افزایش درجه حرارت زمین، حیات انسان بر این کره خاکی به مخاطره خواهد افتاد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به نتایج تحقیقات به عمل آمده مبنی بر اینکه ۹۵ درصد علت اصلی تغییر اقلیم، عملکرد انسان‌ها است، تصریح کرد: امروز علم دیگر اجازه هیچ بن بستی را نمی‌دهد و فکر خلاق بشر می‌تواند برای این مشکلات، راه حل پیدا کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه بزرگترین تمدن‌ها در مناطقی ایجاد شده که حداقل‌های شاخص‌های محیط زیستی را داشته اند، سرزمین پهناور ایران را از جمله این مناطق ذکر کرد و افزود: پیشینیان ما همگام با طبیعت حرکت کرده اند و از بهترین دستاوردهای آنها می‌توان به سازه قنات اشاره کرد که هنوز هم مظهر پیشرفته‌ترین فناوری علمی استحصال آب در مناطق خشک و نیمه خشک جهان است.

سلاجقه خاطرنشان کرد: بادگیرهای شهرهای کویری ایران از جمله مصادیق استفاده از انرژی‌های پاک است و معماری ایرانی در راستای ایجاد فضای مفرح در داخل منازل شکل گرفته است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به احترامی که ایرانیان در طول تاریخ برای آب قائل بوده اند، گفت: سازگاری با تغییر اقلیم در متن و بطن فرهنگ و اندیشه ایرانی جای دارد.

وی تصریح کرد: سرزمین ایران به دلیل مواجهه با مخاطرات طبیعی، تاب آوری زیادی پیدا کرده است اما اینکه ما در حال حاضر چقدر از این دانش اندوخته بهره می‌گیریم، جای بحث دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه به تئوری انشقاق قاره‌ها اشاره کرد و گفت: تئوری انشقاق قاره‌ها، پوسته زمین را تفکیک کرد اما محیط زیست زمین و اشتراکات جوامع انسانی قابل تفکیک نیست و این درست همانجایی است که ما می‌توانیم بر اساس ۳ اصل عزت، حکمت و مصلحت با تمام دنیا صحبت کنیم.

وی، دیپلماسی محیط زیستی را یکی از اصول دولت سیزدهم برشمرد و اجلاس منطقه‌ای وزرای محیط زیست در تهران را یکی از نتایج این دیپلماسی عنوان و خاطرنشان کرد: پس از برگزاری موفقیت آمیز اجلاس منطقه‌ای وزرای محیط زیست با موضوع مدیریت پدیده گرد و غبار در تهران، سازمان ملل متحد برگزاری اجلاس بین المللی گرد و غبار در سال ۲۰۲۳ را به تهران واگذار کرد.

سلاجقه در ادامه بر نقش اساسی تشکل‌های مردمی در حل مشکلات محیط زیستی تاکید کرد و گفت: اگر اندیشه‌ها و ایده‌های محیط زیستی از قاعده به رأس هرم مدیریت کشور انتقال یابد، سیاستگذاری ها و تصمیمات اتخاذشده قابل اجرا و مؤثر خواهند بود.

معاون رئیس جمهور شفافیت را لازمه مدیریت محیط زیست کشور دانست و تصریح کرد: ما دست نیاز به سمت تشکل‌های محیط زیستی دراز می‌کنیم و از شما می‌خواهیم با صداقت، سلامت و صلابت خود به ما کمک کنید.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، راه اندازی خانه‌های محیط زیست در سراسر کشور را بر مبنای اصل ۵۰ قانون اساسی عنوان کرد و افزود: خانه‌های محیط زیست صرفاً برای پیگیری و مطالبه مسائل زیست محیطی ایجاد می‌شوند.

اخبار خوش محیط زیستی سلاجقه برای تشکل‌های مردم نهاد

وی در ادامه به بیان چند خبر خوش در بحث حیات وحش پرداخت و گفت: ۳ گونه حذف شده جبیر، گور خر ایرانی و آهو با تلاش همکاران ما به ترتیب وارد پارک ملی نایبند، پارک ملی کویر و دشت مغان شده اند.

سلاجقه ادامه داد: همچنین برای اولین بار دو گونه در خطر انقراض گوزن زرد ایرانی و تمساح با مشارکت بخش خصوصی به ترتیب در استان‌های لرستان و سیستان و بلوچستان تکثیر شدند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به پروژه تکثیر در اسارت یوز آسیایی، تصریح کرد: آنچه در بحث «پیروز» اتفاق افتاد، یک دستاورد فوق العاده علمی برای کشور بود که باید به آن فارغ از فضاسازی‌های سیاسی نگریست. این پروژه، تجربیات خوبی برای انجام پروژه‌های مشابه آتی در اختیار ما قرار داد.

سلاجقه در عین حال بر لزوم آسیب شناسی چرخه تکثیر یوز در اسارت با حضور متخصصان، کارشناسان و تشکل‌های مردمی تاکید کرد و آن را پیش نیاز تهیه نقشه راهی برای اجرای این پروژه در کشور دانست.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، تدوین کتاب دانش بومی محیط زیست استان‌های کشور با کمک تشکل‌های مردمی را در دستور کار این سازمان عنوان کرد و از تشکل‌های محیط زیستی خواست در برگزاری نشست بین المللی گرد و غبار و نیز جایزه بین المللی محیط زیستی استاد فرشچیان در سال آینده مشارکت داشته باشند.

انجام مأموریت‌های سازمان حفاظت محیط زیست با کمک تشکل‌های مردمی

در بخش دیگری از این نشست، نورالله مرادی؛ معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، با اشاره به بحث مردم پایگی سازمان حفاظت محیط زیست، انجام مأموریت‌های این سازمان بدون حضور تشکل‌های مردمی را ناممکن دانست و گفت: بر اساس مطالعاتی که انجام دادم، پاک‌ترین کشور دنیا یک کشور آفریقایی است که با کمک تشکل‌های مردم نهاد محیط زیستی خود موفق به کسب این عنوان شده است.

وی افزود: بر مبنای شعار دولت مردمی و تأکیدات ویژه رئیس جمهور که می‌بایست بخش عمده‌ای از فعالیت‌های محیط زیستی توسط مردم انجام شود، تحقق این برنامه را تکلیف خود می‌دانیم و برای آن تلاش می‌کنیم.

مرادی، تصریح کرد: در دولت مردمی، نقش تشکل‌های محیط زیستی به هیچ عنوان زینتی نیست و استفاده ابزاری از تشکل‌ها ممنوع است. آنها باید حقیقتاً به ما کمک کنند تا مأموریت‌های محیط زیستی خود را به خوبی انجام دهیم.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد در سال آینده با کمک تشکل‌های مردم نهاد محیط زیستی، وضعیت محیط زیست کشور بهبود یابد.

گفتنی است در حاشیه برپایی این نشست که در آستانه روز درختکاری و هفته منابع طبیعی برگزار می‌شد، یک اصله نهال درخت زیتون توسط معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در محوطه پارک طبیعت پردیسان کاشته شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1070964