eviz
03 فروردین 1402 - 17:20

پایش زیستگاه میش‌مرغ‌ در بوکان آنلاین شد

ارومیه - رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوکان گفت: با نصب دوربین، پایش زیستگاه پرنده میش‌مرغ‌ در «دشت سوتاو حمامیان» این شهرستان به صورت شبانه‌روزی و آنلاین انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، آوات بازیار در این زمینه اظهار کرد: این دوربین پیشرفته که برای خرید آن بیش از سه میلیارد ریال هزینه شده است، تا ۱۰ کیلومتر برد مفید و ۳۶۰ درجه قابلیت چرخش دارد.

وی افزود: با نصب این دوربین پیشرفته پایش پناهگاه حیات وحش «دشت سوتاو حمامیان» این شهرستان به صورت دقیق‌تر و آنلاین انجام می‌شود و در صورت بروز هرگونه اتفاقی از جمله آتش‌سوزی امکان امدادرسانی سریع‌تر وجود دارد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوکان گفت: «دشت سوتاو حمامیان» که هم اکنون به تنها محل زیست این پرنده نادر در کشور تبدیل شده در سال ۱۳۸۹ با مساحت حدود یک هزار و ۸۰۰ هکتار از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان پناهگاه حیات وحش ارتقا یافته است.

وی در خصوص سرشماری میش مرغ‌ها نیز یادآور شد: هر سال در فصل پاییز که جوجه‌ها بالغ شده و میش مرغ‌ها در قالب کلنی به استراحت و تغذیه می‌پردازند، سرشماری آنها توسط کارشناسان این اداره انجام می‌شود.

پرنده میش‌مرغ، که در زبان محلی «چیرگ» نیز نامیده می‌شود، یکی از بزرگترین پرندگان ایران و از گونه‌های منحصر به فرد و بسیار مهم جانوری در جهان به شمار می‌آید که نسل آن با خطر انقراض روبرو است.

بر اساس بررسی‌های میدانی کارشناسان حفاظت محیط زیست بوکان از جمعیت این گونه مهم حدود ۳۰ قطعه مشاهده شده است که زنگ خطر تهدید جمعیت را به صدا درآورده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1106482