eviz
27 دی 1401 - 13:41

شهرداری به وظایف خود در قبال "سگ‌های بلاصاحب" عمل کند/ اقتتاح کلینیک سیار حیات وحش در تهران

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن بازدید از روند رسیدگی به وضعیت حیات وحش در منطقه حفاظت شده ورجین با اشاره به تهدیدات سگ‌های بلاصاحب برای حیات وحش گفت: شهرداری باید به تکالیف خود در خصوص ساماندهی سگ‌های بلاصاحب عمل کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علی سلاجقه در حاشیه بازدید از روند رسیدگی به وضعیت حیات وحش در منطقه حفاظت‌شده ورجین و افتتاح نخستین کلینیک سیار حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه شاید در کمتر نقاط دنیا در مناطق خشک و نیمه خشکی مانند تهران این‌گونه حیات وحش نزدیک به مناطق مسکونی و شهرها دیده شوند، اظهار کرد: خوشبختانه بسیاری از شهروندان حیات وحش را به عنوان بخشی از زندگی و چرخه حیات دانسته، شناخت کافی از حیات وحش داشته و در کنار محیط زیست به حفاظت از آن‌ها کمک می‌کنند.

وی با بیان اینکه اصل کار حفاظت از حیات وحش کشور را محیط‌بانان انجام می‌دهند، گفت: حدوداً 3750 محیط‌بان در کل کشور داریم، یعنی بالای 50 درصد مجموعه محیط زیست کشور محیط‌بان هستند که این میزان نسبت به مساحت کشور و معیار جهانی بسیار ناچیز است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه سعی داریم در فرآیند جذب محیط‌بان، افراد را از جوامع محلی انتخاب کنیم، بیان کرد: امیدواریم دولت نیز در این خصوص نگاه ویژه‌ای داشته باشد تا بتوانیم حداقل تعداد محیط‌بانان را به دو برابر این عدد برسانیم.

تجهیزات محیط‌بانی بسیار مناسبی در اختیار پاسگاه‌ها قرار گرفته است

سلاجقه با بیان اینکه حدود 600 پاسگاه محیط‌بانی در کشور داریم که بعضاً به دلیل کمبود نیرو و تجهیزات، این پاسگاه‌ها خالی هستند، تصریح کرد: خوشبختانه امسال تجهیزات بسیار مناسبی فراهم شده و در اختیار پاسگاه‌ها قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه لایحه حمایت از محیط‌بانان برای اصلاح به مجلس شورای اسلامی ارائه شده، تصریح کرد: امیدواریم در روند رسیدگی به این لایحه، مسائل و مشکلات محیط‌بانی به‌خوبی دیده شود و این قشر به حق و حقوقشان دست یابند و هم به آخرین فناوری های روز دنیا مجهز شوند تا بتوانند هم خود و هم طبیعت را به‌خوبی حفظ کنند.

معاون رئیس جمهور با تأکید بر اینکه به تکثیر در اسارت گونه‌های در معرض خطر انقراض به شکل یک کار تحقیقاتی نگاه می‌کنیم و همکاران ما در بحث پرورش حیات وحش به نحو مطلوب عمل می‌کنند، افزود: در خصوص گونه‌هایی که تعدادشان مناسب است نیز محیط‌بانان ما علی‌رغم کمبود نیرو نسبت به استاندارد جهانی، با جان و دل از حیات وحش کشور حفاظت و صیانت می‌کنند.

شهرداری باید به تکالیف خود در خصوص ساماندهی سگ‌های بلاصاحب عمل کند

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه همچنین به آسیب سگ‌های بلاصاحب و ولگرد به گونه‌های حیات وحش در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد و گفت: مقدار هر چیزی از حد آستانه و معمول عبور کند مشکلاتی را بوجود خواهد آورد و در خصوص سگ‌ها نیز وضعیت به همین شکل است و شهرداری باید به تکالیف خود در این خصوص عمل کند.

سلاجقه در خصوص بازار خرید و فروش پرندگان زینتی خلیج در تهران نیز گفت: وجود این بازار غیرمجاز در قلب پایتخت، زیبنده نیست و با توجه به اینکه بعضاً گونه‌های غیر بومی نیز در این بازار خرید و فروش و قاچاق می‌شوند در صورت تکثیر و رهاسازی در طبیعت مشکلات محیط زیستی به‌دنبال خواهد داشت که امیدوارم همه دستگاه‌های مسئول در این زمینه همکاری داشته باشند تا تخلفات و قاچاق در این بازار جمع‌آوری شود.

مجمع خیرین محیط زیست تشکیل می‌شود

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه در سازمان حفاظت محیط زیست مجمع خیرین در حال شکل‌گیری است و مراحل ثبت خود را می‌گذراند، خاطرنشان کرد: مانند آنچه که در بحث خیرین مدرسه سازی وجود دارد در تلاشیم مجمع خیرین محیط زیست را تشکیل دهیم تا شهروندان دوستدار محیط زیست و حیات وحش بتوانند کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود را از طریق این مجمع برای محیط زیست کشور با نظارت سازمان هزینه کنند.

در ادامه این بازدید، علیرضا مزینانی؛ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه در دوماه اخیر موضوعاتی در خصوص حیات وحش استان تهران اتفاق افتاد که امکانات کامل و تجمیعی در زمان ضرورت نداشتیم، اظهار کرد: بر همین اساس درصدد تجهیز آمبولانس و راه اندازی کلینیک سیار امداد و نجات حیات وحش استان بر آمدیم تا بتوانیم در مواقع ضروری و لازم به بهترین شکل ممکن به وضعیت حیات وحش آسیب دیده و نیازمند امداد و تیمار رسیدگی کنیم.

وی با بیان اینکه این کلینیک دارای امکاناتی همچون دامپزشک، کارشناس حیات وحش و محیط‌بان مجرب است، افزود: همچنین این کلینیک به انواع اسلحه‌های بیهوشی، پیستول، خفتگیر، تور، دارو و سایر ادوات امداد و نجات حیات وحش در مواقع ضروری تجهیز شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران خاطرنشان کرد: همچنین در تلاشیم تعدادی خودروی دیگر نیز به امکانات مناسب امداد و نجات حیات وحش تجهیز کنیم و مورد بهره برداری قرار  دهیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 982403